صندوق سرمایه‌گذاری پالایشی یکم با نماد پالایش

اگر به‌دنبال یک صندوق سرمایه‌گذاری هستید که بخش اعظم دارایی‌های آن از نوع سهام باشد، صندوق پالایشی یکم گزینه‌ای مناسب برای شما است. البته باید در نظر داشته باشید که میزان بازده این صندوق با نوسان قیمت سهام در ارتباط است و سود تضمینی ندارد. صندوق سرمایه‌گذاری پالایشی یکم در گروه صندوق‌های ETF یا صندوق‌های قابل معامله قرار دارد و برای خرید واحدهای آن می‌توانید از طریق کارگزاری‌ها اقدام کنید. این صندوق کار خود را از سال 1399 آغاز کرده است.

شرح و عملکرد صندوق سرمایه‌گذاری پالایشی یکم

واحدهای صندوق سرمایه‌گذاری پالایشی یکم با نماد پالایش در بازار بورس معامله می‌شوند. این صندوق همچنین با شماره 11745 در سازمان بورس اوراق بهادار ثبت شده است و تمامی فعالیت‌های آن زیر نظر این سازمان است. از جمله مزایای سرمایه‌گذاری در صندوق‌های قابل معامله از جمله صندوق پالایشی کم می‌توان به سهولت در معامله، زمان تصفیه اندک، امکان خرید و فروش آنلاین واحدها، معافیت مالیاتی و نیز تنوع دارایی‌های سهام اشاره کرد. مزیت بزرگ صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله ETF و از نوع سهامی در این است که سرمایه‌گذاری در این صندوق‌ها توسط مدیران حرفه‌ای با شناخت بالا از بازار بورس مدیریت می‌شود. بنابراین خرید واحدهای صندوق سرمایه‌گذاری پالایشی یکم نسبت به سرمایه‌گذاری فردی و فعال دارای ریسک کمتری است. همچنین هزینه‌های سرمایه‌گذاری در سهام به‌دلیل تجمیع سرمایه و تعداد بالای سرمایه‌گذاران، کاهش می‌یابد. ارکان صندوق سرمایه‌گذاری پالایشی یکم عبارتند از:

ترکیب دارایی‌های صندوق سرمایه‌گذاری پالایشی یکم

ساختار صندوق سرمایه‌گذاری پالایشی یکم شباهت بالایی به صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک از نوع سهامی دارد با این تفاوت که واحدهای آن درست مانند سهام در طول روز نیز در بازار قابل معامله هستند. بخش اعظم دارایی‌های این صندوق به 5 سهم با بیشترین وزن اختصاص دارد و باقی آن را سهام دیگر شرکت‌ها تشکیل می‌دهد. همچنین از نظر سهم صنایع در سبد دارایی‌ها، بیش از 90 درصد دارایی‌های این صندوق از نوع سهام شرکت‌های فعال در زمینه فرآورده‌های نفتی، کک و سوخت هسته‌ای است.