صندوق بازارگردانی اختصاصی نوین پیشرو

صندوق بازارگردانی نوین پیشرو از نوع صندوق‌های سرمایه‌گذاری بازارگردانی اختصاصی است. به‌همین دلیل تنها افراد حقوقی می‌توانند در این صندوق سرمایه‌گذاری کنند. از سوی دیگر دارایی‌های این صندوق بیشتر از نوع سهام است، بنابراین میزان ریسک سرمایه‌گذاری در آن بیشتر از صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک با درآمد ثابت است. این صندوق کار خود را از نخستین روز ماه مهر سال 1397 آغاز کرده است و زیر نظر سازمان بورس و اوراق بهادار فعالیت می‌کند.

شرح و عملکرد صندوق بازارگردانی نوین پیشرو

صندوق بازارگردانی نوین پیشرو مجوز خود را در سال 1393 از سازمان بورس دریافت کرده است و شماره ثبت آن 11287 است. امیدنامه و اساسنامه آن نیز در همین تاریخ به تایید این سازمان رسیده است و شما می‌توانید برای مطالعه دقیق عملکرد آن، این دو سند را از سایت این صندوق دانلود و مطالعه کنید. صندوق بازارگردانی نوین پیشرو به‌دلیل سرمایه‌گذاری در سهام شرکت‌های فهرست شده در بورس، ریسک بالاتری نسبت به صندوق‌هی با درآمد ثابت دارد اما باید توجه داشت که به‌دلیل مدیریت حرفه‌ای سرمایه‌گذاری و تنوع بالای سهام در این صندوق، ریسک آن نسبت به سرمایه‌گذاری فردی و مستقیم در این بازار، کمتر ارزیابی می‌‎شود. سرمایه‌گذاران صندوق‌های بازارگردان اختصاصی از نوع افراد حقوقی هستند که با اهداف سودآوری، تنظیم بازار و افزایش نقدشوندگی در بازار بورس فعالیت می‌کنند. در واقع حجم معاملات در این صندوق‌ها معمولا بسیار زیاد است. صندوق بازارگردانی نوین پیشرو نیز از جمله این صندوق‌ها است و میزان سود آن بستگی به نوسانات قیمت سهام‌هایی دارد که در اختیار صندوق هستند. ارکان صندوق بازارگردانی نوین پیشرو را با هم مرور می‌کنیم:

ترکیب دارایی‌ها در صندوق بازارگردانی نوین پیشرو

بازدهی صندوق بازارگردانی نوین پیشرو به تحرکات قیمت سهام خریداری شده توسط آن بستگی دارد. اطلاعات دقیق بازدهی این صندوق در سایت آن برای دوره‌های زمانی هفتگی، ماهانه، فصلی، 180 روزه و سالانه و از ابتدا به‌طور مداوم به‌روزرسانی می‌شود. بیشترین حجم دارایی‌ها در صندوق سرمایه‌گذاری نوین پیشرو به 5 سهم با بیشترین وزن اختصاص دارد. سایر سهام و سایر دارایی‌ها نیز در رتبه‌های بعدی قرار می‌گیرند.