3 مدل ذهنی که سرمایه گذاران باید آن را بپذیرند

3 مدل ذهنی که سرمایه گذاران باید آن را بپذیرند

نویسنده: واحد بازاریابی

مرکز آنلاین سرمایه گذاری نوین

تاریخ: 1398/5/7 12:26:44 تعداد بازدید: 809

3 مدل ذهنی که سرمایه گذاران باید آن را بپذیرند

 

چارلی مانگر (Charlie Munger) دست راست وارن بافت با وجود آنکه به اندازه ی او مشهور نیست اما  در حقیقت او بود که وارن بافت را به سمت سبک جدیدی از سرمایه گذاری یعنی خرید شرکت های معتبر و با کیفیت و همچنین با قیمت منصفانه سوق داد.

مانگر شدیدا معتقد است که  ذهن سرمایه گذاران باید بوسیله ی برخی از مدل های ذهنی (Mental Models) برای دست یابی به یک دیدگاه جامع از کسب و کار و سرمایه گذاری مجهز باشد.

در اینجا می‌خواهیم این مدل های ذهنی را توضیح دهیم.

مدل ذهنی اول: وارونگی (Inversion)

وارونگی در واقع یک تکنیک حل مسئله به حساب می آید که شامل در نظر گرفتن آن چیزی است که می‌خواهیم از آن اجتناب کنیم به جای آن چیزی که می‌خواهیم آن را به دست آوریم. به هنگام سرمایه گذاری در واقع باید با این دید به مسائل نگاه کنیم که  از ریسک های پر خطر و در واقع هر اتفاق ناخوشایندی که نمیخواهیم دچار آن شویم دوری کنیم به جای آنکه برروی منفعت و سود حاصل متمرکز شویم. استفاده از مدل ذهنی وارونگی به سرمایه گذاران کمک می‌کند تا یک مشکل را بهتر  و دقیق تر درک کنند و به آن توجه ویژه داشته باشند. و همچنین باعث می شود اشتباهات بالقوه (که احتمال وقوع آن وجود دارد) را به صورت منطقی مورد بررسی قرار دهند و احتمال نادیده گرفتن آنها کمتر شود و این اتفاق باعث می شود تا اشتباهات و رخدادهای ناخوشایند به حداقل برسد و احتمال موفقیت در سرمایه گذاری بیشتر شود.

 

مدل ذهنی دوم:تعصب تایید (Confirmation bias)

انسان ها به صورت طبیعی و ذاتی تمایل دارند شواهد و دلایلی را دنبال کنند که با  باورها و عقایدشان همخوانی داشته باشد. این امر به عنوان تعصب تایید شناخته می‌شود و می‌تواند به عنوان یک نیروی بسیار قدرتمند  باعث می شود که سرمایه گذاران از جستجوی راه‌های متعدد و جایگزین اجتناب کنند. در هنگام سرمایه گذاری ممکن است مدل ذهنی تعصب تایید باعث بوجود آمدن برخی از مشکلات شود، چراکه ممکن است  سرمایه گذار به صورت مداوم دلایل و شواهدی را که بیانگر وجود برخی نواقص در سرمایه گذاری خویش است را نادیده بگیرد. راه غلبه بر مدل ذهنی تعصب تایید این است که افراد به صورت آگاهانه در جست و جوی نظرات و ایده های متفاوت باشند بخصوص آن مواردی  که ممکن است با باورهایشان مغایرت داشته باشد.

 

مدل ذهنی سوم: دایره صلاحیت (Circle of competence)

دایره ی صلاحیت مفهومی است که  ابتدا توسط بافت و مانگر مطرح شد. این نوع مدل ذهنی درواقع بیانگر آن است که شخص سرمایه گذار از دیدگاه و نقطه نظر یک فرد دارای صلاحیت و متخصص و با تجربه استفاده می کند. به طور مثال ممکن است شما بواسطه ی تجربه های پیشین کاری خود اطلاعات خوبی در خصوص کسب و کار مرتبط با دارو داشته باشید بنابراین می توانید از دانش خود در خصوص سرمایه گذاری در این زمینه استفاده کنید و یا حتی از تجربیات دیگران در زمینه های دیگر جهت سرمایه گذاری بهره مند شوید. اما بسیار مهم است که به یاد داشته باشیم که باید از ورود به حوزه ای که در خصوص آن اطلاعات کاملی نداریم پرهیز کنیم اگرچه ممکن است که مطالعه بر سطح معلومات و دانش ما در خصوص آن کمک کند اما یادمان باشد سطح دانشی که برای سرمایه گذاری به آن نیاز داریم نیازمند سطحی از مطالعه و بررسی است که ممکن است ماه ها و یا حتی سالها به طول انجامد.

مقاله های پیشنهادی

چشم انداز مالی برای سرمایه گذاران در زمان شیوع بیماری کرونا

ادامه مطلب

به صورت مدام ارزش پرتفوی خود را چک نکنید!

ادامه مطلب

درس های سرمایه گذاری که می توان از گیاهان آموخت

ادامه مطلب
درباره ما

گروه تأمین سرمایه نوین به عنوان اولین بانک سرمایه گذاری کشور، با مشارکت بانکهای تجاری و هلدینگهای صنعتی مجوز فعالیت خود را در سال ۱۳۸۷ از سازمان بورس و اوراق بهادار دریافت نموده است. صندوق های سرمایه گذاری تحت مدیریت تامین سرمایه نوین به عنوان قدیمی ترین صندوق های سرمایه گذاری با ایجاد بازدهی جذاب برای سرمایه گذاران همواره مورد توجه بوده اند لذا تامین سرمایه نوین با ایجاد سامانه جامع صندوق های سرمایه گذاری Nibmarket . com برای کلیه افراد راه حل های سرمایه گذاری متنوعی با مدیریت انواع مختلف از صندوق های سرمایه گذاری از طریق ایجاد امکان صدور و ابطال واحدهای صندوق های سرمایه گذاری ارایه نموده است.

تصویر مجوز
اطلاعات تماس
بخش مرکزی ، شهر تهران، امانیه ، بلوار نلسون ماندلا ، بن بست گل آذین ، پلاک -23
84341000 021
info@novinib.com
ساعت کاری: شنبه تا سه شنبه 7:30 الی 16:30- چهارشنبه 7:30 الی 15:30
کلیه حقوق مادی و معنوی وب سایت متعلق به شرکت تامین سرمایه نوین می باشد.