روش های تحلیل در بازار سرمایه

روش های تحلیل در بازار سرمایه

نویسنده: 79297

روش های تحلیل در بازار سرمایه

تاریخ: 1398/4/10 14:08:37 تعداد بازدید: 397

در بازارهاي بورس اوراق بهادار بسیاری از سرمایه گذاران از نظر شغل، تحصیلات و تجربه تفاوت دارند. هر یک از این افراد باتوجه به تخصص خود شیوهاي خاصی را جهت تجزیه و تحلیل بازار بورس و سهام شرکتها  انتخاب می‌کنند و شروع به خرید و فروش سهام می‌کنند. در بورس یک سری از افراد خریدار سهم شرکت خاصی هستند و برخی دیگر فروشنده آن می‌باشند به همین دلیل قیمت سهام هر لحظه و براثر تغییرات عرضه و تقاضا تغییر می‌کند، درک نوسانات بین عرضه و تقضا و تغییر قیمت ها کار آسانی است، آنچه که دشوار است پیدا کردن دلیلی است که سبب تغییرات بین عرضه و تقاضا می شود که برخی تمایل به خرید آن سهم دارند و برخی دیگر تمایل به فروش آن. برای تشریح این رفتار نظریه های مختلفی مطرح شده است که در مطالب بعدی در باره آن‌ها به طور مفصل صحبت خواهیم کرد، اما  به طور کلی دو رویکرد متداول برای تحلیل بازار سهام به کار می رود .

  • تحلیل بنیادی (Fundamental)
  • تحلیل تکنیکال (Technical)

در تحلیل بنیادی تحلیل گر به بررسی علمی عوامل اساسی و تعیین کننده ارزش سهام می‌پردازد. یک تحلیل گر بنیادی با بررسی ترازنامه، صورت سود و زیان، صورت جریان وجوه نقد، قیمت های جهانی، مقایسه شرکت های هم گروه و گزارش های مختلفی که در سامانه کدال قرار دارد، ارزش واقعی سهام را به دست می‌آورد

 در تحلیل تکنیکال افراد به مطالعه و بررسی قیمت سهام از طریق نمودار قیمت،حجم معاملات با استفاده از ابزارهای محتلفی از جمله الگوهای کلاسیک، اندیکاتور ها و اوسیلاتورها و ... می پردازند و معتقد هستند که تاریخ تکرار می‌شود و براساس روند قیمتی گذشته سهم و رفتار خریداران و فروشنده گان آینده سهام را پیش بینی می‌کنند و تحلیلی برای خریدن یا فروختن سهام شرکت ارائه می‌کنند.

در تحلیل تکنیکال به هیچ وجه به بررسی ساختار شرکت یا صنعت نمی پردازند؛ بلکه هدفش بررسی رفتار سرمایه گذار و روند تغییرات قیمت است. در بازار بورس تحلیل گرانی موفق هستند که در کناره تحلیل های بنیادی خود از ابزارهای تحلیل تکنیکال برای پیدا کردن بهترین نقاط خرید یا فروش استفاده می‌کنند.

دریافت مشاوره رایگان از متخصصین سرمایه گذاري

دسته بندی

مقاله های پیشنهادی

چرا ثروتمندان ورشکسته می‌شوند؟

در بازارهاي بورس اوراق بهادار بسیاری از سرمایه گذاران از نظر شغل، تحصیلات و تجربه تفاوت دارند

ادامه مطلب

صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله (ETF) ارمغان ایرانیان

در بازارهاي بورس اوراق بهادار بسیاری از سرمایه گذاران از نظر شغل، تحصیلات و تجربه تفاوت دارند

ادامه مطلب

بهترین عادت های سرمایه گذاران چیست؟

در بازارهاي بورس اوراق بهادار بسیاری از سرمایه گذاران از نظر شغل، تحصیلات و تجربه تفاوت دارند

ادامه مطلب
درباره ما

گروه تأمین سرمایه نوین به عنوان اولین بانک سرمایه گذاری کشور، با مشارکت بانکهای تجاری و هلدینگهای صنعتی مجوز فعالیت خود را در سال ۱۳۸۷ از سازمان بورس و اوراق بهادار دریافت نموده است. صندوق های سرمایه گذاری تحت مدیریت تامین سرمایه نوین به عنوان قدیمی ترین صندوق های سرمایه گذاری با ایجاد بازدهی جذاب برای سرمایه گذاران همواره مورد توجه بوده اند لذا تامین سرمایه نوین با ایجاد سامانه جامع صندوق های سرمایه گذاری Nibmarket . com برای کلیه افراد راه حل های سرمایه گذاری متنوعی با مدیریت انواع مختلف از صندوق های سرمایه گذاری از طریق ایجاد امکان صدور و ابطال واحدهای صندوق های سرمایه گذاری ارایه نموده است.

تصویر مجوز
اطلاعات تماس
بخش مرکزی ، شهر تهران، امانیه ، بلوار نلسون ماندلا ، بن بست گل آذین ، پلاک -23
84341000 021
info@novinib.com
ساعت کاری: شنبه تا سه شنبه 7:30 الی 16:30- چهارشنبه 7:30 الی 15:30
کلیه حقوق مادی و معنوی وب سایت متعلق به شرکت تامین سرمایه نوین می باشد.