هزینه های سرمایه گذاری در صندوق های سرمایه گذاری شامل چه مواردی می شود؟

هزینه های سرمایه گذاری در صندوق های سرمایه گذاری شامل چه مواردی می شود؟

نویسنده: 79297

مرکز آنلاین سرمایه گذاری نوین

تاریخ: 1398/4/5 09:44:25 تعداد بازدید: 10935

هزینه های صندوق سرمایه گذاری

 

هزینه های صندوق سرمایه گذاری به دو دسته هزینه های مستقیم و هزینه های غیر مستقیم تقسیم می شوند:

هزینه های مستقیم:

هزینه های مستقیم شامل کارمزد های ثابت و متغیر صدور و ابطال می باشند که در هر صندوق متفاوت است کارمزد ثابت صدور و ابطال معمولا 20,000  ریال بوده(بدون در نظر گرفتن مبلغ سرمایه گذاری) و هزینه های متغیر بصورت پله ای بر اساس مدت ماندگار سرمایه گذار از وی کسر می گردد. هزینه های متعیر ابطال تحت عنوان “جریمه تعجیل درخروج” شناخته شده است. این هزینه از سرمایه‌گذارانی که مدت سرمایه‌گذاری آن‌ها کمتر از ۹۰ روز باشد(بسته به استراتژی مدیر صندوق) به‌صورت پلکانی از ۱ تا ۵ درصد نسبت به قیمت ابطال دریافت خواهد شد.

جدول زیر یک نمونه از کارمزد متغیر ابطال صندوق های سرمایه گذاری می باشد:

 

 

البته این کارمزدها در حال حاضر از اکثر صندوق های سرمایه گذاری حذف شده اند. برای اطلاع از شرایط کارمزدهای صندوق های سرمایه گذاری نیب مارکت می توانید به قسمت اطلاعات بیشتر هر صندوق مراجعه نمایید.

هزینه های غیر مستقیم

این هزینه ها در ارزش خالص هر واحد از صندوق (قیمت ابطال) وجود دارد و بطور کلی 0.5 تا 1 درصد از قیمت هر واحد را شامل می شود.

  • کارمزد ارکان

یکی از مهم‌ترین هزینه‌های صندوق‌های سرمایه‌گذاری کارمزد ارکان اجرایی و نظارتی صندوق است؛ این کارمزد بایت ارائه خدمات و تحمل ریسک ضمانت نقدشوندگی صندوق به مدیر ، متولی و ضامن پرداخت می‌شود.کارمزد هر یک از ارکان صندوق به‌صورت درصدی از خالص ارزش روز دارایی های صندوق،که در امید‌نامه مشخص شده‌است، محاسبه شده و روزشمار از دارایی‌های صندوق کسر می‌شود.

هزینه‌هایی که به‌صورت دوره‌ای و مقطعی برای صندوق ایجاد می‌شود. این هزینه‌ها به شرح زیر است:

  • هزینه حسابرس: این هزینه شامل دستمزدی است که بابت خدمات حسابرس صندوق در طی یک سال مالی به او پرداخت میشود.
  • هزینه تاسیس و تسویه: این هزینه‌ها شامل هزینه‌هایی است که پیش از دریافت مجوز و آغاز فعالیت صندوق و یا جهت انجام امور تسویه و اتمام فعالیت صندوق ایجاد می‌شود. این هزینه‌ها در امیدنامه صندوق پیش بینی شده و در طول فعالیت صندوق مستهلک می‌شود.
  • هزینه برگزاری مجامع و عضویت در کانون‌ها: سقف این نوع از هزینه‌ها در امید نامه صندوق پیش‌بینی شده است . این هزینه‌ها در صورت تحقق روز شمار از دارایی‌ها کسر شده و در طول فعالیت صندوق مستهلک می‌شود.
  • سایر هزینه ها: هزینه‌های دیگری به جز هزینه‌های ذکر شده ممکن است به‌وجود آید که در امیدنامه و اساسنامه صندوق پیش‌بینی شده است، این هزینه‌ها از ارزش دارایی‌ها کسر می‌شود.
مقاله های پیشنهادی

هزینه فرصت

هزینه های صندوق سرمایه گذاری به دو دسته هزینه های مستقیم و هزینه های غیر مستقیم تقسیم می شوند

ادامه مطلب

هوش مالی

هزینه های صندوق سرمایه گذاری به دو دسته هزینه های مستقیم و هزینه های غیر مستقیم تقسیم می شوند

ادامه مطلب

راهکارهایی برای سرمایه گذاران

هزینه های صندوق سرمایه گذاری به دو دسته هزینه های مستقیم و هزینه های غیر مستقیم تقسیم می شوند

ادامه مطلب
درباره ما

گروه تأمین سرمایه نوین به عنوان اولین بانک سرمایه گذاری کشور، با مشارکت بانکهای تجاری و هلدینگهای صنعتی مجوز فعالیت خود را در سال ۱۳۸۷ از سازمان بورس و اوراق بهادار دریافت نموده است. صندوق های سرمایه گذاری تحت مدیریت تامین سرمایه نوین به عنوان قدیمی ترین صندوق های سرمایه گذاری با ایجاد بازدهی جذاب برای سرمایه گذاران همواره مورد توجه بوده اند لذا تامین سرمایه نوین با ایجاد سامانه جامع صندوق های سرمایه گذاری Nibmarket . com برای کلیه افراد راه حل های سرمایه گذاری متنوعی با مدیریت انواع مختلف از صندوق های سرمایه گذاری از طریق ایجاد امکان صدور و ابطال واحدهای صندوق های سرمایه گذاری ارایه نموده است.


تصویر مجوز
اطلاعات تماس
بخش مرکزی ، شهر تهران، امانیه ، بلوار نلسون ماندلا ، بن بست گل آذین ، پلاک -23
84341000 021
info@novinib.com
ساعت کاری: شنبه تا چهارشنبه 7 الی 15
کلیه حقوق مادی و معنوی وب سایت متعلق به شرکت تامین سرمایه نوین می باشد.