ذائقه ریسک چیست؟

ذائقه ریسک چیست؟

نویسنده: 79297

ذائقه ریسک چیست؟

تاریخ: 1398/3/19 09:12:23 تعداد بازدید: 247

ذائقه ریسک پذیری مقدار ریسکی است که فرد یا سازمان تمایل به پذیرفتن و انجام آن دارد. این تمایل برحسب موقعیت ممکن است  متفاوت ‏‏باشد به عنوان مثال؛ یک فرد ممکن است با به خطر انداختن سلامتی خود به واسطه کشیدن سیگار مشکلی نداشته باشد اما هنگامی که در معرض مخاطرات مالی قرار میگیرد دچار بحران شود. به همین ترتیب؛ یک سازمان ممکن است یک نوع ریسک را قبول نماید اما نسبت به نوع دیگری از ریسک به اصطلاح ریسک گریز باشد.

دربین سرمایه گذاران نیز افراد دارای ذائقه ریسک متفاوتی هستند برخی به شدت ریسک پذیر و برخی دیگر به همان اندازه ریسک گریز هستند بنابراین گزینه‏ های سرمایه گذاری برای افراد نیز متفاوت خواهد بود. به طور مثال برای یک فرد به شدت ریسک گریز سپرده بانکی و یا صندوق‏هایی با درآمد ثابت پیشنهاد می‏شود و برای یک فرد ریسک پذیر سرمایه گذاری مستقیم در سهام و یا صندوق‏های مخاطره آمیز (صندوق های جسورانه VC)

حال برای دانستن انواع ذائقه ریسک ما 8 نوع ریسک پذیری را برای شما معرفی می ‏نماییم:

 

  • عاشق ریسک (Maximization)

 

همیشه بالاترین گزینه ریسک را در هر تصمیمی انتخاب می‏ کند اما تعداد این افراد زیاد نمی‏ باشند چرا که چنین افراد یا سازمان‏ هایی مدت زیادی دوام نخواهند آورد!

 

  • ریسک دوست (Maximax)

این افراد استراتژیی دارند که شانس بازگشت حداکثری بدون توجه به ریسک را به بیشترین حد خود می‏رساند. به عنوان مثال یک قماربازی که بدون توجه به احتمالات، شرط‏ بندی بزرگی را انجام می‏ دهد

 

  • ریسک طلب (Risk Seeking)

شامل افرادی می‏شود که با ریسک بالا راحت هستند اما فقط مایل به محاسبه ریسک‏ هایی هستند که منطقی می‏ باشد. به عنوان مثال؛ فرض کنید یک سرمایه گذار سهام شرکتی را خریداری می‏کند، به همان اندازه که احتمال دارد دوبرابر سود کند به همان اندازه هم در عرض یک ماه ممکن است 50 درصد زیان کند.

 

  • بی‏ تفاوت به ریسک (Risk Neutral)

افرادی که با ریسک برای رسیدن به یک نتیجه خوب راحت هستند اما ریسک های منطقی که براساس تجزیه و تحلیل ریسک همراه با پاداش ‏باشد. (Risk - Reward)

به عنوان مثال؛ فردی شغل پر مخاطره ای را انتخاب می‏کند که می داند ممکن است راهی دشوار پیش رو داشته اما برای رسیدن به هدف اش مایل به مواجهه با این خطرات است و عملا یک دلیل خوب برای پذیرش ریسک خود دارد .

 

  • معتقدان به قانون پرتو (Pareto Risk)

این افراد معتقد اند که 80% سود حاصل از 20 % خطر است . چنین افرادی تنها تمایل به ریسک‏ هایی دارند که نسبت ریسک به پاداش آن جذاب باشد. به عنوان مثال؛ مسافری که مایل به پرواز در یک خط هوایی معتبر است اما علیرغم این‏که تصور می‏کند خطر هواپیما بیشتر از سایر وسایل نقلیه است اما مایل به استفاده از سواری نمی‏ باشد.

 

  • امنیت طلب (Risk Adverse)

تمایل و ترجیح دادن به امن ترین انتخاب‏های ممکن در لیستی از گزینه‏ها از خصوصیات این افراد است. البته باید توجه داشت در برخی موارد، تلاش‏ها برای جلوگیری از ریسک، ریسک‏های ثانویه بزرگتری ایجاد می‏کند.

مثال کلاسیک آن، این است که یک سرمایه گذار از پذیرفتن تمام ریسک ‏هایی که منجر به حفظ ارزش ثروت خود به دلیل تورم است، اجتناب می‏کند و در نتیجه ارزش پول خود را در هنگام تورم از بین می‏ برد.

 

  • ریسک گریز(Minimax)

رفتار این افراد معمولا غیر منطقی و مبتنی بر احساس ترس و غرایز محافظتی است. به عنوان مثال یک مالک خانه که 20 میلیون تومان صرف سیستم‏ های امنیتی منزل خود می‏ کند، اما زمانی که نمی‏ تواند قسط آپارتمان خود را بپردازد خانه خود را از دست می‏ دهد.

 

  • ریسک هراس(Minimization)

این افراد از هرسطحی از ریسک اجتناب می‏کنند و حداقل رساندن ریسک اولویت آن‏هاست، آن‏ هم به هر قیمتی. این افراد عملا هیچ کاری انجام نمی‏ دهند.

دریافت مشاوره رایگان از متخصصین سرمایه گذاري

دسته بندی

مقاله های پیشنهادی

اهمیت واسطه های مالی مطمئن و متخصص در سرمایه گذاری چقدر است؟

ذائقه ریسک پذیری مقدار ریسکی است که فرد یا سازمان تمایل به پذیرفتن و انجام آن دارد. این تمایل برحسب موقعیت ممکن است متفاوت ‏‏باشد

ادامه مطلب

چرا باید سبد سرمایه گذاری داشته باشیم؟

ذائقه ریسک پذیری مقدار ریسکی است که فرد یا سازمان تمایل به پذیرفتن و انجام آن دارد. این تمایل برحسب موقعیت ممکن است متفاوت ‏‏باشد

ادامه مطلب

فکر میکنید بهترین تصمیم برای سرمایه گذاری مطمئن با سود بالا چیست؟

ذائقه ریسک پذیری مقدار ریسکی است که فرد یا سازمان تمایل به پذیرفتن و انجام آن دارد. این تمایل برحسب موقعیت ممکن است متفاوت ‏‏باشد

ادامه مطلب
درباره ما

گروه تأمین سرمایه نوین به عنوان اولین بانک سرمایه گذاری کشور، با مشارکت بانکهای تجاری و هلدینگهای صنعتی مجوز فعالیت خود را در سال ۱۳۸۷ از سازمان بورس و اوراق بهادار دریافت نموده است. صندوق های سرمایه گذاری تحت مدیریت تامین سرمایه نوین به عنوان قدیمی ترین صندوق های سرمایه گذاری با ایجاد بازدهی جذاب برای سرمایه گذاران همواره مورد توجه بوده اند لذا تامین سرمایه نوین با ایجاد سامانه جامع صندوق های سرمایه گذاری Nibmarket . com برای کلیه افراد راه حل های سرمایه گذاری متنوعی با مدیریت انواع مختلف از صندوق های سرمایه گذاری از طریق ایجاد امکان صدور و ابطال واحدهای صندوق های سرمایه گذاری ارایه نموده است.

تصویر مجوز
اطلاعات تماس
بخش مرکزی ، شهر تهران، امانیه ، بلوار نلسون ماندلا ، بن بست گل آذین ، پلاک -23
84341000 021
info@novinib.com
ساعت کاری: شنبه تا سه شنبه 7:30 الی 16:30- چهارشنبه 7:30 الی 15:30
کلیه حقوق مادی و معنوی وب سایت متعلق به شرکت تامین سرمایه نوین می باشد.