شاخص های بورس چگونه محاسبه می شوند

شاخص های بورس چگونه محاسبه می شوند

نویسنده: نویسنده مقالات

شاخص های بورس چگونه محاسبه می شوند

تاریخ: 1398/1/25 15:28:00 تعداد بازدید: 633

شاخص های بورس معیارهایی برای تصمیم‌گیری سرمایه‌گذاران هستند که هر کدام وضعیت بازار بورس را از جوانب و زوایای خاصی نشان می‌دهد و کارکرد منحصر به خود را دارند.

شاخص کل : شاخص بازدهی یا  شاخص  قیمت یا بازده نقدی بیانگر میانگین بازدهی سرمایه گذاران در بورس در بازه زمانی مشخص است. نکته ای که به آن باید توجه کنید میزان تغییرات شاخص کل در بازه زمانی است که میزان رشد یافته آن را نشان می دهد و در شاخص کل هر چه شرکت ها بزرگ تر باشند و سرمایه بیشتری داشته باشند تاثیر بیشتری روی شاخص کل خواهند داشت.

  شاخص کل هم وزن :  به دلیل تاثیر گذاری بیشتر شرکت های بزرگتر بر روند شاخص کل، معیارهای دیگری نیز معرفی می شود. به عنوان نمونه ممکن است قیمت اکثر سهام ها در وضعیت کاهشی باشد ولی افزایش قیمت سهام چند شرکت بزرگ موجب مثبت نگه داشتن شاخص کل می شود. در واقع شاخص کل هم وزن شرکت‌های پذیرفته شده در بورس با وزنی برابر در محاسبه شاخص کل در نظر گرفته می‌شوند که میزان تاثیرگذاری نوسانات شرکت های کوچک برابر با میزان تأثیرگذاری نوسانات شرکت های بزرگ باشد.

شاخص قیمت :  نمایانگر روند عمومی تغییر قیمت سهام همه شرکت‌های پذیرفته شده در بورس است و برخلاف شاخص کل سود تقسیمی و سالیانه شرکتها در این شاخص لحاظ نمی‌شود. در این شاخص مانند شاخص کل اندازه سرمایه شرکت‌ها بر شاخص قیمت تاثیرگذار است.

شاخص قیمت هم وزن : این شاخص مانند شاخص قیمت است با این تفاوت که اندازه و سرمایه شرکت‌ها به یک میزان و شاخص قیمت آنها تاثیر میگذارد.

دریافت مشاوره رایگان از متخصصین سرمایه گذاري

دسته بندی

مقاله های پیشنهادی

چرا ثروتمندان ورشکسته می‌شوند؟

شاخص های بورس معیارهایی برای تصمیم‌گیری سرمایه‌گذاران هستند که هر کدام وضعیت...

ادامه مطلب

صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله (ETF) ارمغان ایرانیان

شاخص های بورس معیارهایی برای تصمیم‌گیری سرمایه‌گذاران هستند که هر کدام وضعیت...

ادامه مطلب

بهترین عادت های سرمایه گذاران چیست؟

شاخص های بورس معیارهایی برای تصمیم‌گیری سرمایه‌گذاران هستند که هر کدام وضعیت...

ادامه مطلب
درباره ما

گروه تأمین سرمایه نوین به عنوان اولین بانک سرمایه گذاری کشور، با مشارکت بانکهای تجاری و هلدینگهای صنعتی مجوز فعالیت خود را در سال ۱۳۸۷ از سازمان بورس و اوراق بهادار دریافت نموده است. صندوق های سرمایه گذاری تحت مدیریت تامین سرمایه نوین به عنوان قدیمی ترین صندوق های سرمایه گذاری با ایجاد بازدهی جذاب برای سرمایه گذاران همواره مورد توجه بوده اند لذا تامین سرمایه نوین با ایجاد سامانه جامع صندوق های سرمایه گذاری Nibmarket . com برای کلیه افراد راه حل های سرمایه گذاری متنوعی با مدیریت انواع مختلف از صندوق های سرمایه گذاری از طریق ایجاد امکان صدور و ابطال واحدهای صندوق های سرمایه گذاری ارایه نموده است.

تصویر مجوز
اطلاعات تماس
بخش مرکزی ، شهر تهران، امانیه ، بلوار نلسون ماندلا ، بن بست گل آذین ، پلاک -23
84341000 021
info@novinib.com
ساعت کاری: شنبه تا سه شنبه 7:30 الی 16:30- چهارشنبه 7:30 الی 15:30
کلیه حقوق مادی و معنوی وب سایت متعلق به شرکت تامین سرمایه نوین می باشد.